LUMINES

LIGHTING


blog

Linia Światła LED Labs Lighting

Ostatnie lata pokazały, że coraz chętniej sięgamy po nowoczesne rozwiązania, także w kwestii oświetlenia. Spoglądając w stronę wykończenia wnętrz widać znaczący wzrost zainteresowania oświetleniem z wykorzystaniem profili LED. Stało się tak, ponieważ zaczęliśmy dostrzegać walory tego typu oświetlenia. Stawiamy na przyjazne środowisku technologie (zużywające znacznie mniej energii niż tradycyjne), które oprócz swoich praktycznych funkcji, mogą być eleganckim i dodającym charakteru dopełnieniem wnętrza.

Warto zauważyć, że niezwykle pożądany stał się efekt linii światła LED. Koncepcja jednolitej linii światła charakteryzuje się efektem świecenia na całej długości. Chodzi o jednolite światło, bez zaznaczonych punktów świetlnych, czyli widocznych diod LED. Najczęściej linie światła bazują na profilach aluminiowych, w których umieszczane są taśmy LED. Możliwość docięcia profili LED na wymiar sprawia, że mogą być użyte niemal w każdej aranżacji. Można zatem wysnuć wniosek, że wiele zależy od rodzaju taśmy LED, ale także od konkretnego profilu, w którym została umieszczona.

Funkcja nawigująca oświetlenie LED

Projektując nowoczesne oświetlenie LED chcemy, aby było ono ciekawym elementem dekoracyjnym. Główną funkcją linii światła jest właśnie efekt ozdobny. Często stanowi też motyw nawigujący, łącząc kilka pomieszczeń w domu wspólnym akcentem wykończeniowym. Przykładem może być tutaj oświetlenie stworzone z wykorzystaniem przypodłogowego profilu LED FLARO Lumines, które zamontowane w sypialni wskazuje nam drogę, bez konieczności włączania oświetlenia głównego. Dodatkowym udogodnieniem może być montaż profilu LED z czujnikiem ruchu. Taki zabieg umożliwi automatyczne załączenia oświetlania w momencie wykrycia ruchu.

Przypodłogowy profil Flaro w sypialni

Profil FLARO Lumines Lighting

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tego samego profilu poprowadzonego od przedpokoju aż do salonu. Efekt nawigacyjny i dekoracyjny są ze sobą spójne.

Przypodłogowy profil Flaro w salonie

Profil FLARO Lumines Lighting

Budowa długiej linii oświetlenia ma często za zadanie połączyć ze sobą różne powierzchnie przestrzeni mieszkalnej czy też użytkowej, np. sufit i ściany. Jeśli zatem chcemy osiągnąć efekt „wow”, ta opcja z pewnością spełni swoją rolę. Możemy w tym celu wykorzystać wąski profil wpuszczany MONO Lumines.

Profil Mono na ścianie i w suficie

Profil Mono Lumines Lighting

Chcąc uzyskać linię światła na ścianie lub suficie, ważne jest dobranie odpowiednich profili. Efekt surowej linii światła jest możliwy dzięki połączeniu specjalnej budowy profili z nowoczesnymi sposobami montażu. Efekt ten można uzyskać stosując profile LED do płyt G-K. Jeśli decydujemy się na profil wpuszczany, przeznaczony do wykończenia warstwą gipsu, o charakterystycznych wystających krawędziach, to wystarczy, że po montażu zaszpachlujemy te części, a całość będzie prezentować się elegancko i nowocześnie.

Schemat montażu profilu Subli w płycie G-K

Etapy montażu z wykorzystaniem profilu SUBLI Lumines Lighting w zabudowie bezpośredniej:
1 – farba, 2 – gips, 3 – siatka, 4 – płyta kartonowo-gipsowa

Linia światła to nie tylko dobrze dobrany profil aluminiowy. Można powiedzieć, że na ostateczny efekt świetlny ma wpływ magiczny trójkąt, czyli profil – taśma – klosz. Każda z tych części odgrywa istotną rolę przy tworzeniu oświetlenia LED.

Akcesoria LED

Rozproszone światło wydobywające się z profilu możemy uzyskać umieszczając taśmę LED w odpowiedniej odległości od klosza. Co za tym idzie – istotna jest wysokość danego profilu. Im niższy, tym diody znajdujące się na taśmie LED będą bliżej klosza. Wówczas mogą być widoczne w postaci tzw. efektu koralików, czyli widocznych pojedynczych punktów świetlnych. Możemy zdecydować się zatem na profile o wyższych ściankach bocznych. Przykładami wysokich profili LED są Y, W, DILEDA, inDILEDA Lumines.

Efekt linii światła jest także zależny od klosza i jego przepuszczalności. Klosze mleczne czy mrożone przepuszczają mniej światła w porównaniu z transparentnymi. Montaż profili LED z odpowiednim kloszem ułatwia uzyskanie efektu linii światła.

Rozwiązaniem wartym szczególnej uwagi są czarne klosze Lumines Lighting. We wnętrzu urządzonym w eleganckim stylu najlepiej będą prezentować się profile wraz z kloszami wpasowanymi w aranżację. Czarny klosz Lumines, który zarówno po zmroku, gdy przepuszcza światło z taśmy LED, jak i przy wyłączonym zasilaniu w ciągu dnia, będzie prezentować się perfekcyjnie. Profil LED z czarnym kloszem to wyjątkowy element dekoracyjny.

Czarne klosze LUMINES widok przy wyłączonym zasilaniu

Klosz Black PMMA Lumines Lighting

Wspominaliśmy, że głębokość/wysokość profilu odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o efekt świetlny. Często jednak miejsce montażu nie pozwala na osadzenie profilu o odpowiedniej głębokości. Przy zastosowaniu niższych profili także możemy uzyskać linię światła. Jak to zrobić? Wystarczy, że dobierzemy w tym celu odpowiednią taśmę LED. Gęstość i rozmieszczenie diod na taśmie LED ma tutaj podstawowe znaczenie. Im większe odległości pomiędzy diodami, tym mniejsze szanse na to, że uzyskamy efekt linii światła. Warto zatem pokusić się o wybór taśmy, na której diody położone są blisko siebie. W trudnych przypadkach ratuje nas także taśma 3Y COB od LED Labs Lighting. Zastosowanie specjalnej technologii COB pozwala uzyskać jednolitą linię świetlną, nawet przy zastosowaniu najniższych profili LED.

Na etapie wyboru taśmy LED powinniśmy zastanowić się nad pożądaną barwą oświetlenia. Wedle upodobań możemy zdecydować się na cieplejsze lub chłodniejsze barwy taśmy LED. Wybierając pomiędzy ciepłą, neutralną czy zimną barwą światła, lub decydując się na taśmy wielokolorowe, należy pamiętać, że cały efekt świetlny opierać będzie się na decyzji, którą podejmiemy przy wyborze barwy.

Inną kwestią przy doborze odpowiedniej taśmy LED jest jej napięcie. Najczęściej spotykane taśmy LED o napięciu 12V pozwalają na montaż do kilku metrów taśmy bez narażenia na spadek napięcia i zmniejszenie intensywności świecenia na końcu odcinka taśmy LED. Przy tworzeniu linii światła chcemy, aby wydobywające się światło rozchodziło się równomiernie, a łączenie kilku odcinków taśmy LED może pokrzyżować te plany. Mamy jednak do wyboru dwie opcje, które pozwolą nam uporać się z tym zadaniem. Po pierwsze zaplanowanie wielokrotnego podłączenia zasilaczy w całym planowanym systemie oświetlenia. Zasilacze zniwelują spadki napięcia na końcach poszczególnych odcinków taśm LED. Drugą opcją jest wybór taśmy 24V, która pozwala na montaż do 10 m. Często taka długość jest wystarczająca dla zbudowania ciekawego oświetlenia z efektem linii światła.

Dobrze wykonana linia światła – jakie warunki powinna spełniać?

Wiemy już, że linia światła potrafi odmienić całą przestrzeń mieszkalną, dodać jej charakteru i współczesnego akcentu. Aby tak się stało, zamontowane przez nas oświetlenie musi spełniać kilka wymogów.:

1. Światło musi być dobrze rozproszone na całej długości profilu. Nie mogą być widoczne diody LED. Wpływ na to ma dobór profilu (głębokość profilu), taśmy LED (odległości, w jakich rozmieszczone są diody LED, odpowiednia moc i napięcie taśmy LED) oraz klosza (stopień przepuszczalności światła).

2. Dobre łączenie profili to podstawa, gdy chcemy uniknąć ciemnych punktów w załamaniach linii. Dobór napięcia taśmy LED pozwoli nam uchronić się przed zaciemnionymi miejscami przy końcach taśmy LED.

3. Równie istotne jest dobranie odpowiednich profili w oparciu o ich sposób montażu, tak aby móc uzyskać efekt surowej linii światła, bez widocznych elementów montażowych profilu LED

Przypodłogowy profil Tiano w korytarzu

Profil TIANO Lumines Lighting

Profile aluminiowe Lumines LIGHTING to doskonałe profile montażowe dla taśm LED. Dzięki swojej minimalistycznej i nowoczesnej konstrukcji, służą nie tylko jako elementy świetlne, ale także jako dekoracja wnętrz. Dobór odpowiedniego stopu aluminium znacznie poprawia rozpraszanie ciepła wytwarzanego przez diody LED, a tym samym wydłuża żywotność taśm LED.