AKTUALNOŚCI

Marek Lorens x LED Labs podczas konkursu Designers Play Sustain 2024

25 kwietnia 2024 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbędzie się Gala Finałowa pierwszego w Polsce konkursu mody upcyclingowej Designers Play Sustain.

Podczas wydarzenia projektant Marek Lorens zaprezentuje autorski obiekt, wykonany z unikalnego kompozytu, powstałego z odpadów i tekstyliów, wykorzystujący technologię oświetlenia LED LUMINES LIGHTING jako nowoczesne, wydajne i niskoemisyjne źródło światła. Technologię dostarczył LED Labs - polski lider systemów oświetlenia liniowego LED.

Autor przy pomocy wzornictwa i współczesnej myśli o przestrzeni miejskiej, dążył do stworzenia produktu wykorzystującego element światła nie tylko by oświetlić przestrzenie i budynki, ale również zobrazować za pomocą kolorów jakość powietrza.

Upcykling to proces przetwarzania zużytych, używanych lub zbędnych materiałów w produkty o wyższej wartości lub jakości niż oryginalne. W przeciwieństwie do recyklingu, który polega na przetwarzaniu materiałów na podobne produkty (np. przetwarzanie butelek szklanych na nowe butelki szklane), upcykling często polega na przekształcaniu odpadów w produkty o większej wartości estetycznej, funkcjonalnej lub ekologicznej. Butelki szklane mogą być upcyklowane poprzez przekształcenie ich w designerskie lampy lub szkło artystyczne. Upcykling promuje zrównoważony rozwój poprzez redukcję odpadów oraz wykorzystanie istniejących zasobów w bardziej kreatywny i efektywny sposób. Przykładem działania upcyklingowego jest autorski projekt Marka Lorensa, stworzony wspólnie z technologią LUMINES LIGHTING od LED Labs.  

Marek Lorens: Ideą było stworzenie produktu wykonanego z kompozytu Vive Texcellence, skomponowanego ze zniszczonych ubrań (60%) i torebek jednorazowych. Materiał jest produkowany od 8 lat. Jest wodoodporny, bardzo trwały i nadaje się do ponownego wykorzystania. Stosujemy go z sukcesami od kilku lat w budownictwie do m. in. umacniania skarp, tarasów i elewacji, by spełniał swoją funkcję oprawy oświetleniowej nawet w tak agresywnym środowisku. Udało się osiągnąć nawet więcej - kompozyt jest bardzo wytrzymałym materiałem, tekstylia tworzą swojego rodzaju zbrojenie, całość może być w 100% wielokrotnie recyjklingowana więc zamyka w ten sposób cykl najtrudniejkszego do utylizacji odpadu jakim są ubrania.  

Oprawa REC może być wyposażona w czujnik jakości powietrza a jego stan może być wizualizowany za pomocą odpowiedniej barwy światła. Dzięki połączeniu innowacji w projektowaniu oraz nowoczesnej niskoemisyjnej technologii oświetlenia LED powstał bardzo ciekawy produkt odpowiadający na wyzwania współczesnego świata. Wkrótce przekażemy więcej informacji na jego temat.  

Marek Lorens. Architekt. Przedsiębiorca. Projektant budynków i wnętrz. Designer. Właściciel biura projektowego. Doświadczenie zdobył realizując projekty w najlepszych pracowniach w Warszawie, Wiedniu i Bawarii, w tym dla OP Architekten i Broadway Malyan. Od 2007 r. współprowadzi pracownię Lorens AiD w 2017 roku powstał Office Tailors- pracownia tworzenia biur. Zarządza zespołem projektantów, nadzoruje umowy oraz procesy administracyjne. Specjalizuje się w architekturze oraz projektach i realizacji wnętrz. Laureat Grand Prix w konkursie na nowe centrum Warszawy, drugiego miejsca w konkursie na Muzeum Chopinowskie w Warszawie, otrzymał nagrodę za najlepszą budowlę we wschodniej Polsce, nagrodę „Jeden z 7 cudów Polski National Geographic” za Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Wśród jego realizacji znajduje się rezydencja Ambasadora Polski w Berlinie oraz projekt pierwszego w Polsce salonu Hermès Paris. Współtworzy autorską markę mebli biurowych, prezentowanych w Mediolanie, Frankfurcie, Kortrijk i innych międzynarodowych targach. Pracował nad kolekcjami lamp dla takich firm jak Foscarini i Artemide.  

LED Labs. Polski producent, lider kategorii systemów liniowego oświetlenia LED oraz twórca jedynego na świecie narzędzia 3D do tworzenia zindywidualizowanych systemów oświetlenia liniowego – K3D Lumines Lighting.  

LED Labs to pasja i determinacja w zmianie sposobu postrzegania oświetlenia LED. Nasza technologia i rozwiązania, które dostarczamy, tworzą unikalne doświadczenie dla Użytkowników oraz pozytywnie wpływają na świat i środowisko, w którym funkcjonujemy.  

Odkryj z nami możliwości technologii LED poprzez portfolio naszych marek: LED Labs Lighting, Lumines Lighting oraz Cobalt Electro. It’s EASY to be CREATIVE! 

My order

Delivery in the USA/Canada is priced individually. Please place an order and we will contact you shortly.

Send the order